Posted by mrtplvc - 15 Şubat 2018 - Faydalı Bilgiler - No Comments

Değerli Meslektaşlarım.

Bu yazımla sizlere, telefon ve e-mail yolu ile Türkiye’nin hemen hemen her ilinden arayarak bilgi edinmek istediğiniz bir konu hakkın da bilgi paylaşımın da bulunmak istiyorum.

 

Su Kaçak Tespiti İçin Hangi Termal Kamera Kullanılmalı?

 

Su kaçakları, sıva ve fayans gibi malzemelerin altından geçen boruların çeşitli sebepler ile delinmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kaçakları bulmak Teknolojik cihazları kullanmadan çok zor. Eski yöntemler ile STETOSKOP cihazla yada bardakla dinleme gibi yöntemler artık çok ilkel durumda. Bu iş için meslektaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan ve su arıza tespitin de bizlere mükemmel sonuçlar veren Termal Kameralar işimizi hem kolaylaştırmakta, hem de profesyonel bir çalışma ortaya koymaktadır.

Su kaçaklarını bulmak için sıkça kullandığımız bu cihazlar da önemsememiz gereken şey Megapixelidir. Megapixel hem görüntü netliği, hem de derin noktalar da tespit yapabilmek için çok önemli bir özelliktir. Bu anlam da tavsiye edebileceğim cihazlar Testo 875-1i modeli ile Trotec Ec060v modelidir. Bu model ve marka termal kameralar firmamız tarafından kullanılmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise termal lens kalitesidir. Kaliteli bir lenste su kaçağını tespit için çok önemli bir özelliktir. Kaliteli bir lens için mutlaka sektörde referans almış ve kullanılarak beğeni kazanmış markaları tercih etmelisiniz. Ayrıca bir diğer konu ise termal kameranın yapısıdır. Bu özellik cihazın görüntülemesi için önemli bir husus değildir. Ancak kullanıcı olarak özellikle saplı termal kameraları tercih etmenizi önerebilirim. Kaçak tespiti sırasın da Kullanım ve cihazı kontrol etme anlamında kolay bir tutuş sağlamaktadır.

 

Termal Kamera Fiyatları Ne Kadar ?

 

Termal kamera fiyatları, her firmanın satış ve kampanya durumuna göre değişe bilmektedir. Ancak su kaçak işinde kullanılacak ise bir termal kamera için 14000 tl gibi bir bütçe ayrılmalıdır. Bu fiyatın altın da kamera özellik bakımından çok tatmin edici olmayabilir. Aynı kameraların ikinci elleri de satılmaktadır. Az kullanılmış ve güvenilir bir satıcıdan alınabilecek ikinci el kameralar da iş görmektedir. 14000 tl civarın da ki bir kameranın ikinci eli 7000 tl civarın da bulunabilir.

 

Termal Kamera Soğuk Su ve Sıcak Su Kullanımı

 

Termal kamera hakkın da sıkça sorulan bir diğer soru ise, “Usta termal kamera soğuk su kaçaklarını da buluyor mu?” Termal kamera ısıya duyarlı görüntüleme yaparak bunu renkler ile ekrana yansıtarak görüntüleme yapmaktadır. Bu sebepten sıcak yada soğuk su borusun da ki kaçağı ortaya çıkarmak için ortam ısısı çok önemli. Mesela çok sıcak bir oda düşünün sauna gibi bu odada soğuk su borularını görüntülemek, sıcak su borusunu görüntülemeden daha kolaydır. Ama normal hava şartların da ki bir odada sıcak su borusu ve kaçağı daha kolay tespit edilmektedir. Yani bu sebepten dolayı sıcak su borusunda ki kaçakların bulunması daha kolay olmaktadır.

Alttaki Youtube kanalında ki videomuz da sizlere hem, termal kameranın soğuk su kaçakların da ki performansını, hem de iki farklı marka termal kameranın değerlendirmesini göstere bilirim.

 

Değerli arkadaşlar, iş yoğunluğumuz sebebi ile lütfen Kamara hakkın da telefon etmeyiniz. Sorularınızı altta ki yorum kısmına yazar iseniz, sizlere yardımcı olamaya çalışırız.

Hayırlı Kazançlar.

 

Murat Teknik Tesisat

Ankara Su Tesisatçısı

 

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.