Posted by mrtplvc - 27 Temmuz 2018 - Faydalı Bilgiler, Tıkanıklık - 3 Comments

GİDERLERDEN PİS KOKU MU GELİYOR ?

 

 

1 – Banyodan Gelen Pis Koku

 

Ev yada iş yerlerinde ki banyo süzgeç deliği yada pis su giderlerinden pis kokular geliyor ise tesisatınız da çözülmesi gereken bir sorun var demektir.

 

  • Süzgeç Deliğinden Gelen Pis Koku : Süzgeç gider delikleri pis su kokularını engellemek için su biriktiren havuz sistemi ile yapılmıştır. Pis su kokuyu engelleyen özel kapak sistemi ile kanalizasyon borularından gelen pis kokunun dışarı çıkmasını engellemektedir. Ancak uzun zaman kullanılmayan bu süzgeçlerin içerisinde su kalmadığından dolayı kanalizasyondan gelen pis kokuları banyonun içine göndermektedir. Yada süzgecin kapak sisteminde bir eksiklik yada arıza bulunmaktadır.

 

  • Lavabo dan gelen pis koku : Lavaboların alt kısmında bulunan gider boruları havuz sistemi şeklinde yapılmıştır. Bu sistem sayesinde pis kokunun dışarı çıkması engellenmiştir. Bazı gider boruları ise gırtlak boru dediğimiz helezon şeklindedir. Eğer sizinde gider hortumunuz helezon şeklinde ise bu boruyu “S” şeklini aldırarak içinde su birikmesini sağlayın bu şekilde pis kokunun dışarı çıkmasını engellemiş olursunuz.

  • Duşa kabinden gelen pis koku : Duşa kabinlerin alt kısımları da lavabo gibi özel havuzlu sistemde yapılmıştır. Ancak bazı duşa kabinlere kendi gider hortumları yerine lavabo hortumu takılmaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Ve duşa kabin de kokuya sebep olabilecek tek sebep budur.

 

  • Havalandırma camından gelen pis koku : Bütün kanalizasyon boru hatları bina boyunca dikey bir boru ile çıkar ve en üst kısmı çatıdan yarım metre yıkarıda açık bırakılarak pis kokuların buradan havaya karışması sağlanır. Eğer banyo yada tuvalet havalandırmasından pis koku geliyor ise bunun muhtemel iki sebebi vardır. Birincisi çatıdan dışarı çıkarılması gereken havalandırma pimaş boruları çatının içinde bırakılmıştır, diğeri ise çatının dışında olan pimaş borusunun ağız kısmı kapatılmıştır.

 

  • Tıkanıklık Sebebi İle Oluşan Pis Koku : Kanalizasyon, tuvalet yada lavabo pis su borularında oluşan tıkanıklık pis havanın ve biriken pisliğin kokusunun geri teperek banyo yada tuvaletlerden dışarı çıkmasına sebep olmaktadır. Bunu önlemek için tıkanıklığın bir an önce tıkanıklık açma servisimiz tarafından açılması gerekmektedir.

TIKALI KANAL AÇMA

 

2 – Tuvaletten Gelen Pis Koku

 

Tuvaletten pis koku gelme sebepleri ise banyo sebebpleri ile hemen hemen aynı noktadadır. Banoyo da kaynaklanan pis su koku sebebinin dışında tuvalette pis koku gelmesinin sebebi Tuvalet taşının altına koku engelleyici “S” konulmamasıdır.

Bu sorun genellikle klozet için ayarlanmış tuvalet giderinin yerine sonradan tuvalet taşı konması ile olmaktadır. Klozet yeri için ayarlanan pis su boru giderine tuvalet taşı bağlantısı yapılırken “S” koyma payı olmadığından buraya tuvalet taşı doğrudan bağlanmakta ve buda kanalizasyonda ki pis kokuların tuvalet taşından dışarı çıkmasına sebep olmaktadır.

Bunun dışında Tuvaletlerden gelen pis koku sebepleri lavabo, süzgeç ve havalandırma pencerelerinden gelen pis kokulardır ve sebepleri de aynıdır. Tuvalet tıkanıklığı sebebi ile oluşan pis kokuların çözümü de yine tuvalet tıkanıklığı açma uygulaması ile çözülebilmektedir.

3 – Mutfak Lavabosundan Gelen Pis Koku

 

Mutfak lavabo giderlerinde aşırı derecede yemek kalıntısı ve yağlanma oluşmaktadır. Bu kalaıntılar nem ve sıcağın etkisi ile zamanla kokuya sebep olmaktadır. Pis kokunun giderilmesi için lavabo gider borularının makine ile yıkanması gerekmektedir. Bazı giderlerde lavabo giderlerinden sonra pimaş boru delğiğne bulaşık makinesi hortumu aşırı derece de fazla bir şekilde sokularak piamaşın tıkanmasına sebep olmakta ve lavabodan gelen pisliği tutarak kokmasına ve lavabı giderinin de tıkanmasına sebep olur

4- Pis Kokunun Makine İle Tespit Edilmesi

 

Gider borularından ve süzgeçlerden gelen pis kokunun tespitini yapmak için özel koku bulma cihazı kullanıyoruz. Gider borularına verdiğimiz özel buharlı kimyasal ile pis kokunun nereden geldiğini kırmadan tespit ediyoruz. Banyo, tuvalet, mutfak gibi alanlarda ortaya yayılan pis kokuları tespit ettirmek için Murat Tesisatı araya bilirsiniz.

 

Önemli Bilgi : Eğer Mutfak gideri tıkalı ise ve bulaşık makinesi çalıştığında her hangi bir tıkanıklık yok ise bulaşık makinesinden çıkan pis suda her hangi bir taşma yok ise Bulaşık makinesinin hortumunu geriye doru çekin ve lavabonun giderini tekrar kontrol edin.

ANKARA SU TESİSAT

 

Servislerimiz Bölgeleri :

* Keçiören Makineli Tıkanıklık Açma

* Yenimahalle Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Pursaklar Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Ümitköy Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Çayyolu Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Çankaya Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Kurtuluş Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Mamak Tıkalı Makine ile Tıkanıklık Açma

* Gölbaşı Makine ile  Tıkanıklık Açma

* Sincan Tıkalı Gider Kanal Açma Servisi

* Eryaman Tıkalı Gider Kanal Açma Servisi

* Etimesgut Tıkalı Gider Kanal Açma Servisi

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.