Posted by mrtplvc - 17 Nisan 2017 - Faydalı Bilgiler, Petek temizliği - 2 Comments

Kombi Devir Daim Pompasından Ses mi Geliyor ?

 

Kombi petek tesisatın da bulunan suyun devir daim olmasını sağlayan motora Kombi Devir daim pompası denir. Kombi Devir daim pompası, ısıtma eşanjöründe ısınan suyun hızla peteklere gönderilmesini, peteklerde soğuyan suyun da ısınmak üzere kombi ısıtma eşanjörüne gelmesini sağlamaktadır.

Devir daim pompası, petek ve kombi arasında dolanan suyun, pas,  kireç, korozyon sebebi ile tıkanmasından dolayı suyun sirkülasyonu zorlanmakta, ve devir daim pompasına aşırı yük binmektedir. Bu sebepten dolayı sıkışarak zorlanan devir daim pompası ses yapmaktadır.

Devir daim pompasını zorlanmasına sebep olan bir diğer sorun ise, tesisat üzerinde ki pislik tutucu filtrenin tıkanmasıdır. Peteklerin aşırı derecede pislenmesi ve uzun zaman temizlik işleminin yapılmaması, tesisat üzerinde ki pislik tutucu filtrenin tıkanmasına sebep olur ve tıkanan filtre suyun geçişine izin vermez. Bu sebeple su devir daimini sağlayamayan pompa zorlanarak zamanla arızalanmasına sebep olmaktadır.

2 comments

  • ali dedi ki:

    MErhabalar acaba devirdaim pompasının ses çıkardıgı zaman pompa sökülüp temizlenince ses gidermi

    • mrtplvc dedi ki:

      Çok zor bir ihtimal. Ses yapmaya başlamış ise arıza yapıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.