Posted by mrtplvc - 29 Nisan 2015 - Faydalı Bilgiler, Petek temizliği - 29 Comments

Petek Temizliği Gereklimi ?

Peteklerin Bazıları Isınmıyor Ne Yapmalıyım ?

Kombi içerisinde bulunan Isıtma Eşanjörü (Isıtma kazanı) sayesinde Radyatörlerden gelen suyu ısıtarak yine Kombinin içerisin de bulunan ve suyu Devir daim eden pompa vasıtası ile ısınan suyu bütün peteklere eşit oranda dağıtır. Petek tesisatı birbirine paralel uzanan iki ana boru hattının üzerinden (Sıcak su gidiş ve soğuk su dönüş hattı) her peteğe dikey borular çıkararak bağlantısı yapılmaktadır. Yada Kollektör sistemi ile peteklere sıcak su gidiş ve dönüşü kombinin altından ayrı ayrı dağıtılmaktadır. Bu sebep ile tıkanan yada gidiş dönüş hattı kireçlenen peteklerde su devir daimi olmayacak kombi üzerinde ki devir daim pompasının peteklere gönderdiği sıcak su devir daimi en kolay petekten dönüş yaparak geri dönecek tıkalı olan yada devir daimi zor olan peteklere ya hiç su gitmeyecek ya da az gidecektir bu da peteklerin üstünün sıcak olmasına rağmen altının soğuk olmasına sebep olacaktır. Kombi Devir daim pompası bu tıkanıklıklar ile baş edecek yapıda üretilmemiştir. Bu sebepten pas, kireç yada korozyon sebebi ile tıkanan petekler zamanla hiç ısınmama ya başlayacaktır. Ankara Petek Temizliği Servisi güçlü Petek Temizleme kimyasalı ve yüksek devirli Petek Temizleme Makinesi ile paslanan, kireçlenen yada korozyon sebebi ile tıkanan petekleri, muslukları, tesisat gidiş dönüş borularını, Kombi içerisinde bulunan Isıtma kazanının iç kısmında oluşan yoğun kireç tabakasını, Devir daim pompasının içerisinde oluşan ve dönüşünü zorlaştıran kireç tabakasını temizleyerek dışarı tahliye etmektedir.

petek temizliği faydası

Petek Temizliği Ne zaman Yapılmalı?

Petek temizliği ısınıp ısınmadığı na bakılmaksızın 6 yıla kadar her 3 yılda bir 6 yıldan sonra her iki yılda bir mutlaka temizletilmelidir. Peteklerde zamanla pas ve kireç sebebi ile kolektör vanalar veya benzeri malzemelerin de kireçleme si ile sıcak suyun devir daim debisi azalır kullanıcılar bu durumu tıkanma aşaması son safhasına gelinceye kadar fark edemezler ancak her yıl ısınmak için tükettikleri doğal gaz miktarı artış gösterir. Bu sebepten dolayı ısınma sorunu son safhasına gelmeden petekler periyodik aralıklar ile temizletilmelidir. Ankara Kimyasallı Petek Temizleme servisi periyodik bakım işlerinizi de üstlenerek peteklerin düzenli aralıklarla temizliğini yapmakta, filtre temizliği, tesisat kaçak kontrolü, arızalı vanaya da kolektör tespitini yaparak sizlere bakım hizmeti sunmaktadır.

1549556_10153089590379828_4061509371380122555_n

Petek Temizliğinin Faydaları.

Petek temizliğinin Faydaları;

– Temizlenen petek içerisinde oluşmaya başlayan pas ve kireçler kimyasal vasıtası ile çözülerek temizlenip Petek Temizleme makinesi sayesinde dışarı atılırlar. Bu sebepten petek içerisinde oluşan pas ve kireç önlenir ayrıca petek içerisinde dolaşan sıcak suyun debisi artar petek daha fazla ısınır.

– Petek içerisinde üretim kalıntıları ve iç tabakada bulunan koruyucu zift sıcak suyun etkisi ile zamanla peteğin alt kısmına çöker petek kanallarını kapatır petek üzerinde bölgesel soğuk alanlara sebep olur. Petek temizliği petek içerisinde ki bu balçık kıvamına gelmiş pis suyu dışarı dahliyesini sağlar ve petekte oluşan alt ısınmama sorunu ve bölgesel ısınmama sorunu ortadan kalkar.

– Kombi su ısıtma kazanı (Eşanjör) içerisinde oluşan kireç tabakası Petek Temizleme Kimyasalının etkisi ile çözülerek dışarı tahliye edilir. Bu sayede ısınan su ile alev arasında kalın bir tabaka oluşturan kireç sebebi ile ısınma oranının azalması önlenir. Aynı metreküp doğal gaz ile daha çok su ısıtılır. Buna örnek olarak en kolay ve herkesin bildiği çaydanlıkları bile yada su ısıtma ketıllarını (Kettle) dahi çabuk ısınmaları için kireçler den arındırırız.

– Petek temizliği esnasında kullanılan Petek temizleme kimyasalı Kombi içerisinde bulunan ve peteklere giden sıcak suyun devir daim pompasının iç kısmında ve pervanesinde oluşan kireçlemeyi çözer ve Petek temizlememakinesi sayesinde dışarı atılması sağlanır. Bu sayede Devir Daim pompası daha rahat ve güçlü bir pompalama yaparak evinen uzak noktasında ki peteğede su basarak ısınmasını sağlar. Peteklerin alt kısımında oluşan ısınmama sorunu ortadan kalkar.

– Petek temizliği Kolektör dağıtım vanasında oluşan kireçlemeyi çözer ve suyun kollektör vanadan eşit miktarda peteklere gitmesini sağlar.

Ankara Petek Temizleme Servisi sizlere vereceği hizmetin bilincinde ve sorumluluğunu taşımaktadır.

1486931_10153089590419828_6213378230311403284_n

 

 

Murat Sıhhi Tesisat Hırdavat

Ankara Bölge

İrtibat: 0 539 66 42 48

 

 

 

29 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.