Posted by mrtplvc - 28 Nisan 2015 - Faydalı Bilgiler, Petek temizliği - No Comments

Peteklerden Hava Alma Yöntemi (Kendin Yap) Resimli Anlatım

 

Peteklerde hava olup olmadığı nasıl anlaşılır? Eğer bir petekte hava var ise, peteğin üst kısımları alt kısımlarına göre soğuk olur. Peteği eliniz ile kontrol edin. Eğer üst kısımlarda soğuk bir alan yok ise, petek elinize sıcak şekilde değiyor ise o petekte hava yoktur. Peteklerde oluşan hava peteklerin üst kısımlarının ısınmasını engeller. Hava petek içerisinde üst kısımda bulunmaktadır, bu sebeple eğer peteklerin üst kısımları ısınmıyor ise bir hava pürjörü anahtarı yada düz bir tornavida vasıtası ile Hava purjörünün yuvasında sizlerinde rahat bir şekilde görüp ulaşa bileceğiniz vidayı çevirerek vida üzerinde ki delikten su gelinceye kadar havasını alınız.

Petek içerisinde oluşan havanın dışın da birde petekle kombi arasında ki tesisatta, kolektör vanalar da  ve kombi devir daim pompasının iç kısmın da hava oluşmaktadır. Petek tesisatın da ki hava genel olarak tesisatın dönemeçlerinde özellikle de iniş ve çıkışlarında oluşur. Tesisatta ki havayı teknik destek almadan dışarı atamaya bilirsiniz. Tesisatta ki bu hava ancak tesisat yıkama makinesi ile dışarı atılabilmektedir.

Bir diğer hava sorunu da Kombi içerisinde ki devir daim pompasının su itiş haznesinde hava oluşması, bu kısım da oluşan hava devir daim pompasının itiş gücünü yarı yarıya etkilemektedir. Bu sebeple devir daim motoru peteklere yeterli sıcak suyu gönderememektedir. Devir daim pompası aslın da içerisinde ki havayı otomatik hava alma purjörü ile kendisi alır. Ancak bu hava alma purjörü kireç pislik ve bazı sebeplerden dolayı arıza yapabilmektedir. Bu sebep ile pompa içerisinde ki havayı dışarı atamamaktadır. Bu arıza için Kombi yetkili servisinizi çağırınız.

Kombi petek tesisatları Mobil sistem ile kurulmuş ise mutlaka kombiye yakın bir noktada kollektör vana sistemi vardır. Kollektör vanalar da da hava oluşmaktadır. Kollektör vanalar da vanaların arasın da küçük bir somun ile hava alma sistemi yapılmıştır. Bu sumun yada anahtarı açma yönünde haifçe çevirin ve su gelinceye kadar havasını almanız yeterlidir.

Ancak peteklerin üst kısımları gayet güzel ısınıyor buna rağmen alt kısımları ısınmıyor ise Ankara Kombi Petek temizleme servisimizden faydalanarak peteklerinizi temizletmeniz önerilir.

 

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.