Posted by mrtplvc - 12 Şubat 2017 - Faydalı Bilgiler - No Comments

Tatile Giderken Dikkat Edin

Tatile Giderken Neye Dikkat Etmeliyim? Evimde Alabileceğim Tedbirler Nelerdir?

Ev ve İş yerlerinizden uzun vadeli ayrılacak iseniz bazı kolay tedbirleri almakta fayda görülmektedir. Bu gibi tedbirler sizleri su baskını sebebi ile olaşabilecek maddi zararlardan koruyacaktır.

Evinizden tatil seyahat yada iş nedeni ile uzan zamanlar da ayrılacak iseniz yapmanız gereken ilk şey Su Vanasını kapatmak olacaktır.

Eviniz de bütün musluklar sıkıca kapattığınız için herhangi bir sorun olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak su tesisatların da uzun yıllar kullanmaya dayalı yada fabrika hatalarından dolayı zayıf ve patlaya bilen noktalar mutlaka vardır. Bunlardan en önemlisi Banyo klozetlerin de, lavabo bataryalarında, ve mutfak musluk bataryalarında bulunan Fleks adı verilen bağlantı hortumlarıdır. Dışı çelik ebile örüntülü olan bu malzemer çok dayanıklı bir malzem gibi görünseler de iç kısımları lastik bir malzemedir ve tesisatta oluşan en ufak bir basınç artışın da ilk patlayıp su kaçağına sebep olacak malzeme bunlardır.

     

Bir diğer nokta ise talet muslukları ve normal lavabo musluk ve bataryalarıdır. Bu musluk ve bataryalar zamanla kireçlenmenin verdiği tahribat ile zayıflamakta ve yine suyun basıncına yeterli mukavemeti gösteremeye bilmektedir. Çok az rastlanan bir sorun olsa da tedbir alınması gereken durumlardır.

Tesisatta sorun çıkarabilecek diğer bir nokta ise klozet doldurma ve boşaltma sifon ve şamandıra takımıdır.  Bu malzeme plastik bir malzemedir ve göz ardı edilen bir noktadır. Bu sebeple kırılma ve mekanik arıza sebebi ile su kaçıra bilmektedir.

Evinize günlerce gelemeyeceğiniz durumlarda tatil ve ya iş gezilerinde, memleket ziyaretlerinde mutlaka su tesisatın da daire için de ve su saati ön ve arkasın da bulunan vanaları kapatınız. Kafanız da bir soru işareti olmadan rahatça tatil yapabilmeniz için önceden gerekli önlemi almanız faydalı olacaktır.

Su tesisatında olabilecek sorunlar ve su baskınlarını önlemek için alınacak tedbirlerin yanısıra, Elektrik, doğal gaz gibi diğer tehlikeli sonuçlara sebep olabilecek durumlar içinde gerekli tedbir ve önlemleri almakta fayda olacaktır.

İyi Tatiller geçirmeniz dileği ile.

Ankara Su Tesisatçısı   /   Murat Tesisat

 

 

 

 

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.