Posted by mrtplvc - 13 Aralık 2017 - Faydalı Bilgiler - 1 Comment

Kombi Sürekli Su Eksiltiyor

 

Kombi petek tesisatı kapalı devre bir sistem olduğu için kombide bulunan doldurma vanası vasıtası ile doldurulan su hiç eksilme yapmadan çalışması gerekmektedir. Normal şartlar da Kombi 1,5 bar su basıncı ile çalıştırılmalıdır. Bu basınç petek ısı seviye ayarının artırılması ile sistemde ki suyun ısınmasından kaynaklı bir kaç derece yüksele bilir. Ancak kombi su seviyesi sürekli 1 bar derecesinin altına düşüyor ve su eksildiği için kombi basınç hatası veriyor ise bu durumda kombi ve petek tesisatın da su kaçağı olma ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Kombi Altından Su Damlatıyor

 

Kombinin altından su damlamasının bir den fazla sebebi olabilir. En önde gelen nedenleri ise;

  • Kombi basınç vanası arızası sebebi ile vana ağzından su damlatması. Bason vanası 3 bar basınç üzerinde kombinin aşırı basınçtan korunmasını sağlamaktadır. Bu parçanın su damlatmasına ise petek tesisatında ki pisliğin vana içindeki conta arasına sıkışarak su sızdırmasına sebep olmasıdır. Kombinizin basıncı 3 barın altın da ve basınç vanası su damlatıyor ise vanan arızalanmış oma ihtimali çok yüksektir.
  • Doldurma vanası suyu kesmiyor. Doldurma vanası kapalı konumda suyu kesmeye bilir. Bu durum da siz suyu kapatsanız dahi doldurma vanasından sistemin içerisine su sızıyor olabilir. Bu durum sistemde ki su basıncını 3 bar seviyesinin üzerine çıkararak basınç vanasının damlatmasına sebep olabilir.
  • Üç yollu vana arızası sebebi ile Kombi su damlatması. Üç yollu vana genel anlamda petek tesisatında ki su ile kullanım suyunun görev durumuna göre eşanjörde ısıtarak musluklara yada peteklere yönlendiren otomatik vanadır. Bu vananın arızalı olması petek tesisatına kullanım suyundan su geçmesine sebep olmaktadır. Bu gibi üç yollu vana arızaların da mutfak yada banyoda sıcak su vanası açıldığın da petek tesisatına su geçmesine ve petek tesisat basıncının 3 bar seviyesinin üzerine çıkmasına ve basınç vanasının su damlatmasına sebep olmaktadır.
  • Plaka eşanşörün delinmesi. Plaka eşanjör ana eşanjörden gelen sıcak su ile şebeke suyunun içerisinden geçiren ve bu iki suyu özel katman ve tabakalar ile bir birine karıştırmadan ısınmasını sağlayan kombi içerisinde ki parçadır. Bu parçada oluşan delinme ve çatlama gibi arızalar şebeke suyunun petek tesisat suyuna geçmesine ve yine 3 bar seviyesinin yükselmesine dolayısı ile basınç valfinin su damlatmasına sebep olmaktadır.
  • Kombi altından su damlamasına sebep olan bir diğer arıza ise hava purjör arızasıdır. Devir daim pompası üzerin de bulunan ve sistemde bulunan havayı otomatik olarak atmaya yarayan malzemedir. Bu malzeme arıza yaptığında otomatik pürjor havayla birlikte dışarıya su atmaya başlar. Hava purjörünün dışarıya attığı su devir daim pompasının alt kısmından aşağı damlamaktadır.

Kombi Tesisatında Kaçak Var

 

Kombi tesisatın da tesisat borularında oluşan delik yada çatlamalar yada bağlantı noktalarında ki kaçaklar kombi barının su seviyesinin sürekli düşmesine sebep olmaktadır. Sıva ve fayans altın da bulunan bu borularda ki su kaçaklarının bulunması zor ve maliyetli bir iştir. Ancak teknolojinin ve kimyasal ürünlerin gelişimi ile kombi tesisat kaçakları artık kırma ve dökme işlemi yapılmadan Kombi Kaçak Giderici Kimyasal ile tamir edilmektedir. Ankara Petek Temizleme Servisimiz Kombi tesisatın da oluşan kaçakları Kaçak Tamir edici kimyasal ile hiç bir yeri kırmadan boruları sökmeden sorunu çözmektedir. Murat Tesisat ayrıcalığı ve güvencesi ile Kombi Su Kaçak tamirlerini kırmadan yapıyoruz.

 

Petekler Vanadan Su Damlatıyor

 

Kombi ve petek tesisatı içerisin de 1,5 ile 2 bar arasın da basın bulunmaktadır. Bu basınç sebebi ile vana ve bağlantı aksamların da bulunan contalar zarar görmektedir. Özellikle sürekli hareket halinde olan vanaların contaları zamanla deforme olarak su kaçırmaktadır. Petek vanalarının contaları Musluk contaları gibi değişme özelliği bulunmamaktadır. Bu sebeple damlama yapan musluğun değişmesi daha doğru bir uygulamadır. Özellikle petek vanaları açma yönünde çok zorlanmamalıdır. Açma yönün de zorlama yapılan vana zamanla göbek bağlantı somununu gevşeterek su damlatmasında sebep olmaktadır. Her vana sonuna kadar açıldıktan sonra yarım bilek turu kapama yönünde çevirerek tutulmalıdır.

 

Kolektör Vana Sisteminin Su Sızdırması

 

Kolektör vanaların bağlantı somunların dan su sızdırması kronik bir arızadır. Tam sıkılmayan rekorlar su borularının dip kısmından su sızdırmasına sebep olmaktadır. Boru dibinden sızan su boru yüzeyine tutunarak asıl borunun etrafını kaplayan kılıf boru dediğimiz koruyucu boruların iç kısmına akmaktadır. Kılıf boruların iç kısmın da ev yada iş yerlerinin değişik bölgelerine kadar ilerleyen su akıntısı bulduğu ilk çatlaktan yada açıklıktan dışarı çıkmaktadır. Bu gibi su sızıntıları tesisat ustalarını oldukça zorlamaktadır. Çünkü su sızıntısının asıl noktası kolektör bağlantı somunları yada petek vanası bağlantı somunları olmasına rağmen, buradan sızan su kılıf borunun içerisini takip ederek çok farklı bir noktadan sıva dışarısına çıkmaktadır. Bu gibi kılıflı borularda oluşan su kaçaklarını Termal Kamera ile de bulmak oldukça zor ve yanıltıcıdır.

ANKARA KİMYASAL VE MAKİNE İLE PETEK TEMİZLEME

Kombi Peteklerini Kendim Temizleye bilir miyim?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.