Posted by mrtplvc - 30 Nisan 2015 - Petek temizliği - 42 Comments

Ankara Kimyasallı Petek Temizleme 

 

Ankara Petek Temizleme Servisi olarak, paslanma, kireç ve tortulaşma sebebi ile oluşan tıkanmalardan kaynaklı ısınmayan petekleri Makine ve Kimyasal ile temizleyerek ısınmama sorununu çözüyoruz.

Petek temizliğiesnasında Kombi tesisatı bütün olarak temizlenmektedir. Kombi içinde bulunan ısıtma eşanjörü, Devir daim pompası petek tesisatı, kollektör vanalar sökülmeden tek noktadan makine ve kimyasal ile yapılan işlem sayesinde kolayca temizlenmektedir.

Petek temizliği uygulaması Makine için en uygun bağlantı noktası olan banyodan makine, petek tesisatına bağlanarak yapılmaktadır. Banyo haricinde hiç bir odanız da sökme takma işlemi yapılmamaktadır.

Sadece banyoda ki peteğe makine bağlanarak diğer odalarda ki petekler sökülmeden yerinde tek tek Petek temizliği işlemi Kimyasal ile yapılmaktadır.

Kombi Petek Tesisat temizliği esnasın da sökülmeden yerinde temizlenen parçalar şunlardır;

 • Radyatör Petekler
 • Petek Vanaları,
 • Kollektör Vanalar,
 • Kombi Petek Boru tesisatı tıkanıklıkları,
 • Kombi ısıtma kazanı (eşanjör) kireç temizliği,
 • Kombi Devir daim pompası kireç ve pas temizliği,
 •  Petek Pislik Tutucu Filtre temizliği

Biz Petek temizliği adı altında peteklerin suyunu boşaltarak kimyasalı tesisatınıza ilave edip evinizden ayrılmıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir uygulama ile peteklerinizi kimyasal ile yıkayarak çıkan pisliği makine ile dışarı atıyoruz.

Kalorifer Peteklerini Evde Kendim Temizleye bilir miyim?

Peteklerinizi Temizletmek için Ankara Kalorifer Petek Temizliği Servisini arayın, size en yakın servisimizi yönlendirelim.

 

Peteklerin Havası Nasıl Alınır ?

 

Petek tesisatı kapalı sistem bir çalışma düzeneği olduğu için içerisinde hava kalma olasılığı yüksek bir ihtimaldir. Petek tesisatının iç kısımlarında hava kalmış ise bu ısınma problemine yol açmaktadır. İç kısımlarında hava kalan kombi petek sistemlerinde genel olarak peteklerin üst kısımlarının ısınmadığını buz gibi olduğunu görürsünüz. Bir peteği havasını almak için düz bir tornavida ve ya hırdavatçılardan çok ucuza temin edebileceğiniz bir hava alma anahtarı da bu işlemi görebilirsiniz. Peteğin üst yan noktasında bulunan hava alma purjörünün tam ortasında dikdörtgen bir somun görünür. Bu somunun üst başında düz tornavida ile eçebilmenize olanak sağlayan bir de yuva vardır buradan vidayı hafifçe çevirerek havasını alabilirsiniz. Hava alma işleminden sonra bu delikten bir kaça damla su gelmesi ile işlemi bitirebilirsiniz. Bu işlemden sonra peteğin üst kısmının daha iyi ısındığını göreceksiniz.

Petek haricinde eğer var ise kollektör vanasından da hava almalısınız. Kollektör vana peteklere su dağıtımı yapan ayırıcı vanadır. Bu vananın üst kısmında da aynı şekilde hava purjörü vardır ve üst kısımda anlattığımız gibi buranında havasını almanız gerekmektedir. Ayrıca hava alma işlemi kombiniz tarafından da otamatik olarak yapılmaktadır. Ancak bu anlattığımız kısımlarda ki hava sorunlarını kombi çözememektedir.

 

İlaçlı Petek Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

 

Kimyasallı petek temizliği halk dilinde ilaçlı temizleme işlemi uygun bir kimyasal seçilerek yapılmalıdır. Uygun kimyasal asit bazlı olmayan nötürleştirilmiş  şekilde formüle edilmiş kimyasallardır. Bu tarz kimyasalların kombi ve petek tesisatına en ufak bir zararı yoktur. Petek tesisatının içerisinden daha çok kir ve pas çıkarılıp müşteriyi etkilemek adına yoğun şekilde ASİT kullanılmaktadır. Evet asit tesisatın içinde ki pas, kireç ve kirliliği daha iyi çözmektedir ancak b esnada yoğun kullanılan asit tesisat ve kombiyede zarar vermektedir. Kimyasallı ilaçla petek temizleme işlemi amacına uygun şekilde kimyasal ile yapılmalıdır. Petek temizliği yapıyoruz diye tesisatın içerisine ASİTİ basıp sonrasında sisteme zarar vermemek gerekmektedir. Tesisatı ASİTLE yıkamayı ben, daha iyi dezenfekte etsin diye elimizi sabun yerine, çamaşır suyu katkılı domestossla yıkamak gibidir. Ben bu durumu birbirine çok benzetiyorum. Evet çamaşır suyu elimizi daha iyi dezenfekte edebilir ancak bu esnada derimize de zarar verir. Asitle temizlemekte belki peteklerin içini çok iyi temizler ancak bu sırada petek ve kombiye de zarar verir. Bu sebeple petek temizliği özel üretilmiş ve formüle edilmiş zararsız kimyasallar ile yapılmalıdır.

Petek Tesisatı Neden Tıkanır ?

 

Petek ve kombiden petekler giden tesisatlar zamanla tıkanmaktadır. Bu sebeple peteklere yeterli seviyede su akışı sağlanamamaktadır. Peteklerin ve tesisatın tıkanmasına sebep olan en büyük etken pas, kireç ve çamurdur. Sürekli olarak işlem yapan ve yıllarca hiçbir temizleme işlemi yapmadan çalıştırdığımız petek tesisatı aslında en önemli ısınma unsurumuzdur. Çünkü kombi ne kadar iyi olsa da ne kadar fazla yansa da eğer tesisat ve petek tıkalı ise yeterli sıcak su dolanımı olmayacağından evinizi ısıtamayacaksınız. Yaktığınız doğal gaz da boşuna gitmiş olacak.

Müşterilerimizin en büyük şikayeti, kombiyi yüksek derecede çalıştırıyoruz ancak petekler ısınmıyor. Bu sorunun en büyü sebebi tıkanmadır.

Petek ve tesisattaki pislik aynı zaman da devir daim pompasının kanatlarında da tıkanmaya sebep olacak ve pompanın su itiş basıncını düşürecektir. Pislik tutucu filtrenin de peteklerden gelen bu pis su sebebi ile tıkanması da ayrıca sıcak su dönüşümünü engelleyecektir.

Tıkanmış bir petek tesisatı aynı zaman da Kombinizin de zorlayacağından Kombinin kısa sürede arızalanmasına sebep olacaktır.

Petek Temizliği esnasında tıkanan bütün tesisat ve mekanik aksamlar kimyasal ile yıkandığından dolayı sökmeden temizlenmiş olacak ve kombinizi daha rahat çalışmasına olanak sağlayacaktır. Temizlenmiş bir tesisat peteklere suyu eşit ve kolay taşıyacağından dolayı peteklerin altı ve üstü eşit ısınacak, Kombinin derecesini açtığınız da peteklerde bu farkı net bir şekilde hissedeceksiniz.

 

Önemli Not: Petek tesisatın da oluşan pas ve kir sebebi ile pervane kanatları tıkanmış Kombi Devir Daim pompasına bir örnek. Pervane kanatları tıkalı olan devir daim pompası yeterli sıcak su basıncını sağlayamaz ve evinizde kombiye en uzak noktada bulunan peteklere sıcak su yakında olan peteklere göre daha az gider, bu sebepten uzak odalarda ki petekler yeterli ısınmayı sağlayamaz.

 

Petek Temizliği Ne Kadar Zamanla Yaptırılmalı ?

 

Kimyasallı Kalorifer Petek temizliği, Kombi ve peteklerin yeterli ısıyı verebilmesi, kombi devir daim pompası, eşanjör gibi paslanma ve kirece doğrudan maruz kalan parçaların ömrünün uzatılması için Ankara Petek Temizleme Servisi olarak her iki yılda bir yaptırılmasını öneririz.

Yine de iki yıla kadar temizliği olup olmadığını bilmediğiniz, yada iki yıla bağlı kalmadan Kalorifer petek temizliği gerekliliğini anlamanın yolları şunlardır.

 • Kombi yüksek derece de çalışmasına rağmen peteklerden yeterli ısıyı alamıyor musunuz?
 • Kombiye en uzak odadaki petek diğerlerine göre daha mı az ısınıyor ?
 • Peteklerin üst kısımları ısındığı halde alt kısımları ısınmıyor mu?
 • Ev ya da iş yerinin az ısınmasına rağmen çok mu doğal kaz faturası ödüyorsunuz ?
 • Kombi petek tesisatın da bulunan pislik tutucu filtre çok mu çabuk kirlenip tıkanıyor ?
 • Kombi aşırı ısınma yada yetersiz devir daim hatası mı veriyor ?
 • Kombi ısıtma alevini çok mu çabuk  söndürüyor?

Yukarıda sıraladığımız sorunlar ve benzeri sorunlar artık petek temizleme vaktinin çoktan geçtiğini ve acil bir şekilde peteklerin ve tesisatın temizlenmesi gerektiğinin habercisidir.

 

Petekler Neden Isınmıyor ?

 

Kombi ve peteklerde yaşanan en büyük sorunlardan biri peteklerin ısınamamasıdır. Kombi derecesini ne kadar açar iseniz açın bazı peteklerin ısınması yinede mümkün olmamaktadır. Bu sorunun en büyük sebebi kombi peteklerinde ki suyun devir daiminin yeterince olmamasıdır. Petek tesisatın da pas ve kireç sebebi ile oluşan tıkanmalar peteklere sıcak su yolunu kapatır ve ısınmayı engeller. Kimyasal ve Makine ile yapılan petek temizleme işlemi tesisat içerisin de oluşan bu tıkanıklıkları açarak suyun daha hızlı dolanımını sağlayarak daha az doğal gaz ile daha fazla ısınmasını sağlamaktadır.

Petekler Tesisatın da Ters Bağlantı

 

Petek tesisat bağlantısı iki vana ile peteğe giriş ve çıkış istikametinde yapılır. Bunlar genelde çapraz bağlantı dediğimiz bağlama şekli ile yapılır. Bu bağlantı şeklinde kombiden gelen sıcak su peteğin üst vanasından girer ve alt vanadan petekteki soğuk su ısınmak üzere kombiye gider. Eğer peteğe bağlı olan bu tesisat ters bağlı ise, yani sıcak su alt vanadan peteğe giriş yapıyor ise bu bağlantı düzeltilmelidir. Aksi haldi peteğin alt kısımları ısınmıyor olduğunu göreceksiniz. Petek temizliği yaptırdığınız sırada ustanıza peteklerde ters bağlantı olup olmadığını mutlaka sorunuz.

 

Kalorifer Petek Temizleme Fiyatı

 

Petek temizliği, her firmanın kendi uygulama ve kullanılan kimyasal kalitesine göre değişebilmektedir. Ankara Petek Temizleme Firması olarak en kaliteli hizmeti rekabetin etkileri ile kaliteden ödün vermeden sizlere sunmayı her zaman hedef edinmekteyiz.

Ankara Petek Temizleme fiyatı, daire o da sayısı, çok katlı villa, müstakil evlerde bulunan petek sayısı ya da  ısınma sistemlerinde bulunan farklılıklardan dolayı, Ankara Petek Temizleme Servisimiz tarafından müşterimizden alınan bilgiler doğrultusunda en uygun fiyat verilmektedir.

Müşterimizden alınan doğru bilgiler doğrultusun da verilen en uygun fiyattır. Bilgi edinmeden müşteriyi ikna edebilmek için kabaca verilen fiyat sonrasın da, petek temizliği yapılacak olan daire ye gidildiğinde sistem farklılığından dolayı fiyatı değiştiren ve müşteriyi zorlayıcı duruma gelen firma yapısına asla sahip değiliz.

Petekleri Kendim Temizleye bilir miyim ?

 

Kombi peteklerini firmaya temizletebileceğiniz gibi, kendiniz de temizleyebilirsiniz. Bunun için evinizde bir gün boyunca boş kalabileceğiniz ve evinde boş olabileceği bir zamanı seçerek doğru bir gün ayarlaya bilirsiniz. Yanınıza bir de ekip arkadaşı bularak Kendi peteğinizi kendiniz temizleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi ve kullanacağınız ekipmanlara sitemizde ki Peteklerimi Kendim Temizleye Bilir miyim ? makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ankara Petek Temizleme Servisi 

 • Servis Bölgelerimiz       :

 

Kombi Su Basıncı Sürekli Düşüyor

42 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.