Posted by mrtplvc - 16 Mayıs 2017 - Bölge Su Tesisatı, Faydalı Bilgiler - No Comments

Musluktan Akan Su Çok Az Geliyor

 

Zaman Zaman musluktan akan suyun azaldığı hatta suyun hiç akmadığı şikayetleri müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan sorulardır. Musluğun ve Bataryalardan akan suların tazyiki çeşitli sebeplerden dolayı azala bilmektedir.

 

Musluktan Akan Sular Neden Azalır ?

 

Musluk sularının azalmasının birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları kendimizin de yapabileceği arıza çözümleri olabilir. Ana Şebeke Tesisatından gelen pislikler, demir tesisatında ki pasın musluk filtresini tıkaması, su saatinin tıkanması Aç Kapa bataryaların kartuş kısmının pislik ile dolması, gibi sorunların Musluk tıkanmasına sebep olmaktadır.

Evinizin Tesisatının Genelinde Musluklardan su az geliyor ise, su saati tıkanmış olabilir. Su saati arkasında iç kısmın da pislik tutucu filtre bulunmaktadır. Bu filtre sudaki yosunlama, şebekede ki pislikten dolayı tıkanabilir. Su saatinin arka kısmın da ki vanasını kapatarak oynar rekoru söküp filtre temizlene bilmektedir.

Su saatinin ön kısmında bazı tesisatlarda harici tesisat için pislik tutucu filtreler bulunmaktadır. Bu filtre tıkandığın da da ev tesisatının genelinde su basıncı düşer ve musluk suyu azalır.

Su Basınç Düşürücü, evinize yeni taşındınız ve tesisatın basıncı ilk günden beri düşükse tesisatınız da ayarlanabilir basınç düşürücü vana olabilir. Bu vana genelde su saatinin önünde yada dairenin içinde ki vananın arkasın da ola bilmektedir.

Evinizde ki muslukların bir kısmın da su basıncı fazla, bir kısmın da su tazyiki az ise yukarıda ki saydığımız olası arızalar yoktur. Çünkü yukarıda ki bu arızalar var ise tesisat musluklarının genelin de su tazyiki  az olmalıdır. Musluğunuzun bir yada bir kaçın da su az akıyor diğerlerin de çok akıyor ise, o musluklar giden tesisatta paslanma nedeni ile tıkanma olabilir. Bu tıkanma demir boruda olur. Bu arızayı onarmak için tesisatın değişmesi gerekmektedir.

Musluğun arka kısmın da pislik tutucu filtre bulunmaktadır, suyu az akan musluğun filtresini temizleyiniz.

Bataryanın ağız kısmında temizleyici filtre bulunmaktadır bu filtreyi temizleyin. Bataryanız tezgah üstü batarya ise tezgah altın da ara musluklarının filtrelerini temizleyiniz. Ara bağlantı hortumlarının bükülmediğine emin olunuz.

Evimde Sıcak Su Az Akıyor Ne Yapmalıyım ?

 

Evinizde soğuk suların tamamı yeterli seviyede akıyor, ancak sıcak suyun tamamı az akıyor ise,

Kombinizin altın da bulunan temiz su vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi altı temiz su tesisat filtresini temizleyin. Sıcak su az akıyor ise buna sebep olan bir diğer arıza ise, kombi plaka eşanjör kireç sebebi ile tıkanmış olabilir. Bu sorunu çözmek için kesinlikle Kombi yetkili servisine danışın. Kombi temiz suyu ısıtan plaka eşanjör adı verilen malzemenin kireç sebebi ile tıkandığı sık görülen arızadır.

 

Tesisat Borusunun Tıkanması ?

 

Tesisat borusu demir borularda kireç ve pas sebebi ile tıkanırlar. Aslında bu tıkanma oluşmaya başladığın da aslın da tesisatınız ekonomik ömrünü doldurmuş olurlar ve değişme zamanı gelmiş demektir.

Bir diğer tıkanma ise plastik borular da oluşmaktadır. Plastik borularda tıkanma aslında yabancı malzemelerin sıkışması sonucu oluşmaz. Plastik borulardan su az geliyor ise, mutlaka birleştirme maşonları fazla ısıtılmış ve aşırı erime sonucu birleştirme esnasında büzülerek tıkanmaya sebep olmuştur.

Musluk ve tesisat sularınız az akıyor ise başlıca sebepleri bunlardır. Ankara Su Tesisatçısı olarak bizlere gelen şikayetleri cevaplamaya çalıştık.

Saygılarımızla.

 

Murat Teknik Tesisat

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.