Posted by mrtplvc - 21 Nisan 2016 - Faydalı Bilgiler, Su Kaçağı - 3 Comments

Termal Kamera İle Su Kaçağı Bulma Uygulaması

 

Son zamanlarda Sıhhi tesisat arıza ve onarımlarda teknoloji yakından takip edilerek profesyonelleşmek için firmalar Ankara Termal Kamera bu teknolojik aletlerden faydalanmaktadır. Bu aletlerden biri de Termal Kameradır.

Termal Kamera ısıya duyarlı görüntüleme yapan bir kameradır. Su Kaçak Bulma uygulamasında en büyük faydalarından biri bina içerisinde ki su tesisat borularının yerini sıva yad fayans altından görüntüleyerek tespit etmektir. Bu bize Akustik Dinleme Cihazı ile dinleme yapmamız gereken yeri net bir şekilde bilmemizi sağlar
ki bu çok büyük bir faydadır. Çünkü yıllar öncesinden yapılan bir binanın su tesisat borularının nereden geçtiğini bilmek imkansızdır.

Termal Kamera Görüntü

Termal kamera, aynı zaman da su kaçağı olan su tesisat borusunu %80 ölçüde bize göstermektedir. Su kaçaklarının olduğu boruların etrafında sıcak su borusu yada soğuk su borusu hattına göre ısı farkları oluşur ve Termal kamera çizgi halında görüntülediği su tesisat hattını, kaçağın olduğu bölgede sıvanın altına dağılan su yun ısıyı etkilemesi sonucu termal görüntüde gördüğümüz çizgi şeklinde ki görüntü daha geniş bir görüntü olarak tespit edilmektedir. 

termal görüntü

Sağ üst tarafta görmüş olduğunuz fotoğraf ta bir su tesisatının termal görüntüsü görülmektedir ve hiç bir sorun yoktur. Ancak sol tarafta yine termal kamera ile görüntülenen fotoğrafta su kaçağının olduğu alan termal renk farkı ile görülmekte ve mavi olarak görülen renk soğuk su hattın da bir su kaçağı olabileceğini bize bildirmektedir.

Ancak sadece Termal Kamera su kaçağının tespiti için son işlemi yapan bir cihaz değildir, Yine Termal Kamera ile yer tespiti yapılan ve su kaçağının olduğu tahmin edilen alan Yüksek frekanslı Akustik Su kaçak dinleme cihazı ile dinlenir ve Su kaçağının yeri bu cihazla da sabitlenir. Ancak asıl temel sonuç bu cihazların verilerinin toplandığı tecrübeli Su Kaçak Ustası tarafından değerlendirilir ve su kaçağının olduğu sonucuna varılır. Bir birini tamamlayan bütün bu cihazlar ile elde edilen teknik veriler yine Profesyonel bir Tesisatçı tarafından değerlendirilmelidir.

Su Kaçak Tespiti bir çok kişinin sandığı kadar basit bir iş alanı değildir kesinlikle teknoloji ve insan tecrübesinin bir araya gelmesi ile sağlanan yüksek kaliteli bir iş alanıdır ki bu iş alanı da müşterilere konforlu bir hizmet sunmaktadır.

Ankara Su Kaçak Bulma Servisi olarak sizlere bu bilgi ve birikim ile hizmet vermeyi hedefliyoruz. Su Kaçak Tespiti Teknolojik cihazlar ve tecrübeli teknik personel ile yapılması gereken bir uygulamadır.

Saygılarımızla

 

Murat Teknik Tesisat

 

Ankara
Termal Kamera İle Su Kaçak Bulma

 

 

 

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.