Posted by mrtplvc - 18 Şubat 2017 - Faydalı Bilgiler, Petek temizliği - 3 Comments

Kombi ve Peteklerin Suyu Yazın Boşaltılır mı ?

 

Kombi ve Petek tesisatı kapalı devre çalışan bir sistemidir. Kapalı olarak çalışan sistemler içerisin de hava olmayan tamamen su ile dolu sistemlerdir ve içerisinde bulunan suyun dolanımı ile çalışırlar. Yazın kombinin suyunu boşaltmanın kombiye faydasının olacağını düşünen müşterilerimizin olduğunu tespit edince biz de firma olarak bu konuda bir bilgilendirme yazısı yazmak istedik.

Başta da söylediğimiz gibi kombi petek ısıtma tesisatı kapalı sitem çalışırlar. Bu sebepten yazın suyu boşaltılıp, Kışın tekrar doldurulması ve tesisatın içinin hava ile doldurulması paslanma ve kirece sebep olacağından zorunlu olmadıkça yapılmaması gereken bir durumdur. Ancak bu kesinlikle sitemin içindeki suyu boşaltma vanasından boşaltma yaparak yerine temiz suyun doldurulmasının yanlış olduğu anlamına gelmez. Burada asıl olan konu sistemde ki suyun boşaltma vanası açılarak ve peteklerin rekor somunları sökülerek hava alabilecek şekilde suyun boşaltılmaması dır. Eğer bir sebepten dolayı petek yada tesisatta sökme ve onarım işi yapılmışsa mutlaka peteklerin ve tesisatın havası alınmalıdır.

 

Kışın Çalışmayan Kombileri Donmaktan Nasıl koruyabiliriz ?

 

Evete aslın da kombi ve petek tesisatının suyunun boşaltılması durumu özellikle sürekli kullanılmayan villa, yazlık
gibi özellikle hafta sonu kullanılan daireler de bulunan Kombi petek tesisatının donmaması için yapılmaktadır. 

Az kullanılan daireler de mümkünse kombi en düşük derecede ve evin alanına hakim noktalarda genel ısıyı koruyacak ve hava ısısını sıfırın altına düşürmeyecek şekilde peteklerin bazıları açık bırakılarak çalıştırılmalıdır. Kombiyi azda olasa peteklerin bir kaçını açarak çalışmasını sağlamak yapılabilecek bütün tedbirlerden daha iyidir. Bu sayede sadece kombi tesisatını değil, evin içinde bulunan diğer bütün su tesisatını donmaktan korumuş olursunuz.

Ama ilaha ki kombiyi kapatmanız gerekiyor ve dairenizin iç kısmı sıfırın altında bir sıcaklığa düşecek ise kombi petek tesisatını korumanın diğer bir yolu ise sisteme antifriz koymak olacaktır. Antifrizin sistem üzerinde oluşan kireç ve pası eriterek çözdüğünü ve tesisatta bu sebeple  özellikle vanalar da oluşabilecek su kaçaklarını da dikkate alınız. Ankara Petek Temizleme, sisteminize koyacağınız antifrizin oluşturacağı hasarlardan biz sorumlu değiliz. Ayrıca bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka Kombi yetkili servisinize danışınız.

Kombi Petekten Akan Siyah Su >>>Tıkla

Murat Tesisat / Ankara Petek Temizleme

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.