Posted by mrtplvc - 30 Mart 2017 - Bölge Su Tesisatı, Faydalı Bilgiler - 4 Comments

Su Tesisatında ki Arızalar için Püf Noktalar Nelerdir?

 

Su tesisatları, temiz su tesisatı, pis su tesisatı olarak iki kısıma ayrılır. Temiz Su Tesisatı ise Sıcak Su, Soğuk su tesisatı olarak ikiye ayrılır. Pis su tesisatları, Mutfak Lavabosu tesisatı, Tuvalet, Banyo ve Klozet tesisatı olarak kendi arasın da ayrılmaktadır.

Temiz Su Tesisatı ve Arızaları

 

Temiz su tesisatı, eski sitemler de demir boru ile yapılmakta iken günümüz de pprc denilen plastik borular ile yapılmaktadır. Daire temiz su tesisatı, su saatinden gelen suyu musluklardan kullanıcıya kadar taşıyan boru hattıdır. Bu tesisat soğuk su tesisatının kombi, termostat gibi ısıtıcıların da yardımı ile daire içerisin de sıcak su hattının oluşması sağlanır.

Temiz Su Tesisat Arızaları Nelerdir ?

Temiz su tesisatın da zamanla, yıpranma, üretim hataları, teknik sebeplerden dolayı arızalar oluşmaktadır. Bu arızaların en başında Su kaçak arızası, Musluk arızası,klozet arızası, banyo batarya arızası gibi sorunlar yer almaktadır. Su Kaçak arıza tamirleri genel olarak profesyonel usta desteği ile yapılabilecek sorunlardır. Ancak Klozet, musluk arızası, musluk conta değişimi gibi uygulamaları kendiniz de yapabilirsiniz.

Su kaçak arızaları, sıva ve fayans altında sıcak ve soğuk temiz su tesisatın da oluşmaktadır. Genel olarak ta sıcak sı boruların da delinme ve patlama oluşur.

Pratik Bilgi : Sıcak su tesisatın da bir kaçak olduğunu düşünüyor ve bu suyun alt komşunuza damlamasını kesmek için vana kapatmanız gerekiyor ise, dairenin ana vanası yerine, Kombi altın da bulunan sıcak su tesisatının vanasını kapatabilirsiniz. Bu sayede tuvalet ve mutfakta ki acil ihtiyacınız için soğuk su akmaya devam eder.

Sıcak Su Tesisatın dan Su Neden Az Akıyor?

 

Sıcak su tesisatın da banyo yada mutfak bataryasından sıcak su az akıyor, yada hiç akmıyor ise bu sorunun iki sebebi olabilir.

Birincisi, Kombi sıcak su ısıtma plaka eşanjör kireç sebebi ile tıkanmış olabilir. Bu sorun için mutlaka kombi yetkili servisinden yardım alın.

İkin sorun ise, batarya yada batarya bağlantı vanalarının filtrelerine pislik tıkanmış olabilir. Varsa alet edevatınız ve tecrübeniz muslukları sökerek temizleye bilirsiniz.

Pis Su Tesisatı ve Arızaları

 

Pis su tesisatı, tuvalet, banyo, klozet, mutfak gibi yerlerde kullanılan pis suyun pimaş atık su boru giderleri ile rogara boşaltan tesisattır. Bu tesisatların da, diğer tesisatlar gibi sorunları olmaktadır. Bu sorunların en başın da tıkanma ve su sızdırma arızaları gelmektedir.

Pis Su Tesisat Giderinde Tıkanma

Pis su tesisat gideri, yukarıda da anlatıldığı gibi, tuvalet, banyo ve mutfakta kullanılan atık suları logara taşıyan borulardır. Bu borular, bez parçaları, peçete, ıslak mendil, çotap, çamaşır gibi cisimlerin boruda sıkışması sonucu tıkanmaktadır. Atık su giderlerinde ki tıkanıklıklara, inşaat zamanın da boruların içerisine giden harç, moloz, inşaat malzemeleri de sebep olmaktadır ki, bu tıkanıklıklar maalesef hiç bir makine ile açılmamaktadır.

Pis su tesisatın da tıkanıklık haricinde oluşan bir diğer arıza ise su sızıntısıdır. Bu su sızıntılarına, takılmayan kauçuk contalar, borularda ki çatlaklar, boruya çivi, vida gibi malzemelerin çakılması, sebep olmaktadır. Pis su kaçaklarını kesin olarak tespit edebilen bir cihaz yoktur. Ancak kanal görüntüleme kamerası ile boru tesisatının içinden yapılan görüntüleme sayesinde çatlak, kırık, çivi, vida gibi arızaya sebep olan sorunlar kısmen görüntülene bilmektedir. Ancak conta sorunun dan yada kılcal çatlak sebebi ile oluşan su sızıntılarını tespit etmek mümkün değildir.

Ankara Su Tesisatçısı

Termal Kameralı Su Kaçak Tespit / Tıkalı Kanal Açma / Kimyasallı Petek Temizliği

4 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.